wrapper

دوشنبه, 03 خرداد 1395 07:34

حمل اولین محموله ی ریلی سیمان صادراتی ممتازان توسط راه آهن کرمان به کشور پاکستان

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(6 رای‌ها)

 سید رضا سادات حسینی مدیرکل راه آهن استان کرمان گفت: اولین محموله سیمان با وزن خالص 840 تن و وزن ناخالص 1200 تن، export cement1توسط قطار باری از کرمان به مقصد زاهدان به فاصله ی 549 کیلومتر و از زاهدان تا بندر کویته ی پاکستان به فاصله ی 440 کیلومتر حمل می شود که با توجه به تفاوت عرض ریل ایران با پاکستان در ایستگاه زاهدان، به ناچار مجبور به جابه جایی بار و تغییر واگن خواهیم بود.انشاءالله در صورت تداوم صادرات این محموله ها ماهیانه 10 هزار تن و سالانه 120 هزارتن سیمان از این طریق صادر می گردد.

ایشان همچنین افزود: همچنین یک محموله ی ذغال به حجم 100 هزار تن ماهانه توسط واگن های مسقف به ترکیه ارسال می گردد که هماهنگی ارسال تابندر امیرآباد انزلی نیز این محموله راحمل کنیم.

با هدف استفاده بهینه از ظرفیت خطوط راه آهن استان کرمان- که جزو ناوگان حمل و نقل سبز کشور می باشد- و با تداوم این موضوع و همکاری و تعاملی که در استان وجود دارد انشاءالله بتوانیم در توسعه اشتغال نیز موثر و سرآمد باشیم.

یکی دیگر از مزایای حمل ریلی هزینه ی حمل ثابت  و پایین تر این روش حمل بار بوده بنوعی که هزینه این محموله ها تا کویته پاکستان تقریبا نزدیک به 104 هزارتومان برای هر تن با احتساب هزینه ی تخلیه وبارگیری می باشد.

همچنین از منظر زیست محیطی و حمل و نقل سبز، این محموله که باید با 40 تریلی در مسیر جاده ای بار را به مقصد برساند در حمل ریلی با 15 واگن کل این محموله را به مقصدخواهد رساند.

مدیرکل راه آهن استان کرمان در پایان ابراز نمود: راه آهن کرمان با توجه به مزیتهای معرفی شده فوق، ضمن استقبال از کلیه ظرفیتهای متنوع کوچک و بزرگ حمل و جابجایی محموله های صنعتی و غیر صنعتی آمادگی خود را برای همکاری با بخش خصوصی اعلام داشته و امیدواریم رویکرد استفاده از حمل ونقل سبز، ایمن و با حجم بسیار بالا از طریق این همکاری نهادینه گردد.

*****

محمد خانی معاون مالی اداری شرکت سیمان ممتازان نیز طی سخنانی در این مراسم اظهار داشت:

ظرفیت اسمی تولید سیمان کشور در پایان سال 94 به 80 میلیون تن رسید که به این ترتیب بعد از چین و هند ، ایران سومین ظرفیت تولید کلینکر جهان را در اختیار دارد . در حالیکه در سال گذشته حدود 58 میلیون تن سیمان در ایران تولید شد و این مقدار نسبت به سال گذشته 12% کاهش داشته و قیمت سیمان نیز در ایران تقریباً نصف قیمت جهانی آن می باشد. با این حال رقابت شدیدی به دلیل کاهش مصرف داخلی و محدودیت صادرات بین تولید کنندگان این کالا وجود دارد که مشکلات ناشی از صادرات نیز باعث کاهش 15 درصدی صادرات نسبت به سال قبل شده است .

هزینه حمل این کالا در کل دنیا نسبت به قیمت فروش آن بالا بوده و تنها 5 % از کل تولید این کالا صادر می گردد.

حال امید است تا با همکاری مسئولین محترم راه آهن استان کرمان که منجر به حمل اولین محموله ریلی سیمان صادراتی شرکت سیمان ممتازان کرمان به پاکستان گردیده ، این راه کمی هموار گردد تا بتوان بخشی از تولید سیمان و کلینکر را به کشورهای همسایه شرقی ایران صادر نمود. خوشبختانه شرکت سیمان ممتازان دارای گواهینامه CE جهت صادرات کالاهای تولیدی خود می باشد و جزء اولین شرکتهای سیمانی است که در کشور موفق به اخذ این گواهینامه گردیده است. همچنین با توجه به توسعه روز افزون مسئولیتهای زیست محیطی سازمانها، استفاده از ظرفیت حمل ریلی برای شرکت سیمان ممتازان که خود منتخب صنعت  سبز کشور در سال 94 بوده یکی مزیت قابل توجه محسوب می گردد.

خواندن 64998 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 03 خرداد 1395 07:45

تماشاخانه تصویر

درباره شرکت

شرکت سیمان ممتازان (سهامی عام) به شماره ثبت 5416 و ظرفیت تولید 3300 تن کلینکر در روز (معادل یک میلیون تن در سال) با هدف تولید سیمان مورد نیاز استان و کشور و اشتغال زایی در سطح استان کرمان، تاسیس شده است.

پس از مطالعات امکان پذیری فنی، مالی و اقتصادی، شرکت تحت شماره ثبت 5416 درسال 1381 تاسیس و کارخانه در زمینی به مساحت 82 هکتار در 40 کیلومتری شمال غرب کرمان دایر شده است.

      mail icon Rss icon