info@momtazancement.com

034-3676

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

مقدمه

زمانیکه ماشین آلات دوار ، ارتعاشات و یا صدای بیش از حد معمول ایجاد می کنند میتوان حدس زد که اشکال مکانیکی در آنها پیدا شده است .این طبیعی است که وضعیت سلامت یک ماشین را با میزان صدا و ارتعاشی که ایجاد می کنند مرتبط دانست .از نیمه دهه 1950 اندازه گیری و آنالیز ارتعاشات بصورت مهمترین تکنیک در کنترل وضعیت ماشین آلات در حین کار در آمده است . این تکنیک را ارزیابی مکانیکی و یا Mechanical Analysis می نامیم.

ارزیابی مکانیکی در واقع ارزیابی پارامترهایی چون ارتعاشات ، حرکات شفت ، درجه حرارت و کلیه شرایط دیگری است که به ما امکان میدهد وضعیت سلامت ماشین در حین کار را تعیین نماییم .

تمام ماشین آلات دوار  دارای ارتعاش هستند حتی در بهترین شرایط خود به دلیل وجود عیب و نقصهای جزئی در هنگام ساخت آنها ، دارای مقداری ارتعاشات خواهند بود . بنابراین هر ماشین دواری اعم از یک توربین ژنراتور ، یک ماشین تراش ، یک جاروی برقی و یا یک هواکش دارای مقداری ارتعاشات در حد نرمال می باشد .

هنگامیکه ارتعاشات ماشین آلات افزایش می یابد ،همیشه دلیل آن یک اشکال مکانیکی یا الکتریکی است . هیچگاه ارتعاشات ماشین آلات بدون دلیل افزایش پیدا نمی کند و عاملی این افزایش را باعث می شود . عاملی چون بهم خوردن تعادل جرمی ، سایش یاتاقانها و یا چرخ دنده ها ، میس الاینمنت و … .حال این سئوال مطرح می شود :

 

تهیه کننده

عبدالرضا پوروزیری نسب

جهت دانلود کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *