info@momtazancement.com

034-3676

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

به مناسبت گرامیداشت روز کارگر در هفته کار و کارگر، شرکت سیمان ممتازان به عنوان واحد نمونه کار و همچنین آقای مهندس ستوده به عنوان کارگر نمونه منتخب استان از سوی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان انتخاب گردید.

همایش تجلیل از کارفرمایان و کارگران نمونه استانی، روز یکشنبه مورخ 94/02/06 در محل تالار برق کرمان با حضور استاندار، مسئولان اداره کار و تعاون و رفاه اجتماعی و گروه‌های صنعتی و کارآفرینان استان برگزار شد.

در این مراسم شرکت سیمان ممتازان به عنوان واحد نمونه منتخب استانی در بخش صنعت و آقای مهندس ستوده به عنوان کارگر نمونه منتخب استانی در بخش صنعت از واحد مکانیک شرکت سیمان ممتازان انتخاب گردید، که با اهداء لوح و هدیه مورد تقدیر قرار گرفتند.

همچنین در این مراسم از مدیران واحدهای گروه صنعتی لاستیک بارز، نیروگاه سیکل ترکیبی باغین، سیمان کرمان، مجتمع مس شهید باهنر، شرکت آب و فاضلاب، اتاق تعاون استان کرمان، شرکت فولاد، کانون هماهنگی شوراهای کار استان، تقدیر بعمل آمد.

1

2

حسن طایی معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جشن بزرگ هفته کار و کارگر و بسیج کارگری در محل تالار برق اظهار داشت: همه افرادی که به تولید و کارآفرینی می‌پردازند، دارای جایگاه رفیعی هستند.

3

وی با اشاره به اینکه تقارن هفته کارگر با روز معلم و ولادت امام علی (ع) بسیار مبارک است، بیان داشت: امام علی (ع) در زمره رهبران منحصربفرد در تاریخ است که هم کار می‌کرد و هم معلم بود و ایشان در عرصه کار و دانش سرآمد روزگار بودند و این تقارن به ما می‌گوید در ایران، اشتغال و آموزش و همچنین کارگری و کارفرمایی با یکدیگر عجین است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: هر زمان صحبت از کار می‌شود در واقع درباره یادگیری، آموزش و مهارت‌آموزی صحبت می‌کنیم.

طایی با اشاره به روز مهارت و نیروی کار در هفته بسیج کارگری خاطرنشان کرد: کرمان به لحاظ سرمایه اقتصادی، انسانی، طبیعی و اجتماعی از استان‌های سرآمد و برخوردار کشور است و اگر بخواهیم کرمان را به عنوان استان نمونه و خوب مدیریت‌شده داشته باشیم باید در زمینه اشتغال و کارآفرینی کارهایی انجام دهیم.

وی اضافه کرد: برای اشتغال در کرمان و سایر نقاط کشور باید سطح آموزش، مهارت و دانایی را برای شاغلان و افراد جویای کار بالا ببریم و فرد جویای کار باید به افزایش توانایی و ارزش‌آفرینی خود بپردازد.

طایی افزود: سرمایه‌گذاری و رشد تولید در راستای اشتغال‌زایی حائز اهمیت است و باید با استفاده از سیاست‌های پولی، مالی و اعتباری فرآیند سرمایه‌گذاری را تسهیل کنیم.

وی با اشاره به اینکه محیط کسب و کار دارای اهمیت است، بیان داشت: زیرساخت‌های آی‌سی‌تی و فیزیکی باید فراهم باشد تا فضای مساعد سرمایه‌گذاری فراهم شود، زیرا هر اقدامی که بخواهیم در هر سطحی از کسب و کار انجام دهیم، نیازمند فراهم بودن زیرساخت‌ها هستیم.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین بازاریابی، توان فروش، الگوی واردات و صادرات را مورد تاکید قرار داد و ادامه داد: موضوع فرهنگ کار، نیروی کار مناسب و بهره‌وری مسئله مهمی است.

طایی با بیان اینکه ما باید جبران کاستی‌های نهادهای تولید را انجام دهیم، تصریح کرد: نظام اداری کارآمد و تسهیل‌گر موجب تسهیل کار و اشتغال‌زایی می‌شود و بسیاری از کاستی‌ها را جبران می‌کند و وجود نظام اداری ناکارآمد می‌تواند سایر جریان‌های کارآفرینی را مختل کند.

وی با یادآوری این موضوع که برنامه‌ها برای اشتغال و کارآفرینی در دستور کار وزارت تعاون و کار قرار دارد، اظهار داشت: از طریق تسهیل‌گری می‌توان افراد بسیاری را مشغول به کار کرد و تلاش می‌کنیم تا بنگاه‌های کارآفرینی را در چارچوب خوشه‌ها و گروه‌ها سامان دهیم.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اجرای طرح اشتغال‌پذیری برای دانش‌آموختگان عنوان کرد: باید توانایی دانش‌آموختگان دانشگاهی برای افزایش دانش به مهارت را ارتقا دهیم.

وی افزود: امیدواریم برای پرداخت تسهیلات مالی به متقاضیان به بانک‌ها به تفاهم برسیم، زیرا یکی از مسائل دشوار ما این است که تسهیلات به سختی به کسب و کار تعلق می‌گیرد و سود آن بالا است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: به دنبال تسهیل در امر تسهیلات‌دهی و کاهش سود بانکی برای کسب و کار هستیم و بانک‌ها باید نرخ سود را کاهش دهند و ما نیز از طریق یارانه، سود این تسهیلات و سرمایه را ارزان می‌کنیم تا بحث کارفرمایی و مدیریت تولید بهبود یابد.

4

5

حسن رحمانی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان در جشن بزرگ هفته کار و کارگر و بسیج کارگری در محل تالار برق اظهار داشت: یک هزار و 300 کارگر شهید تقدیم انقلاب اسلامی شده است.

وی بیان داشت: هر ساله انتخاب شهید شاخص از جامعه شریف کارگری انجام می‌شود و شهید برونسی به عنوان شهید شاخص در سال جاری انتخاب و معرفی شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان ادامه داد: شهید سرافراز افضلی شهید شاخص استان کرمان طی سال‌های گذشته بوده و شهید منصوری از سرداران شهید استان کرمان به عنوان شهید شاخص جامعه کارگری در سال جاری انتخاب شده است.

رحمانی با اشاره به اینکه دین اسلام برای کارگر و کارفرما جایگاه والایی قائل شده است، ادامه داد: اینکه پیامبر اکرم (ص) بوسه بر دست کارگر می‌زند این امر جایگاه رفیع کارگر را نشان می‌دهد.

وی از مدیریت روابط کار به عنوان سیاست‌های اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان نام برد و افزود: به دنبال ارائه آموزش و مشاوره به جامعه کارگری و کارفرمایی در راستای ارتقای بیشتر تولید هستیم.

این مسئول یادآور شد: طی سال گذشته به 3 هزار و 500 پرونده اختلاف کارگری در استان کرمان رسیدگی شد و اختلافات کارگری در کرمان کمتر از برخی استان‌های هم‌جوار است و تعامل خوبی بین کارگران و کارفرمایان وجود دارد.

رحمانی اضافه کرد: صیانت از نیروی کار جزو اولویت‌های اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان است و با توجه به گستردگی استان کرمان و وجود کارگاه‌ها زیاد در این خطه بیش از 17 هزار بازرسی از واحدهای تولیدی استان کرمان انجام شده است.

وی مطرح کرد: رسیدگی به پرونده‌ها و درخواست‌های مشاغل سخت و زیان‌آور در استان کرمان مورد توجه است و طی سال گذشته به 4 هزار و 700 تقاضا رسیدگی کرده‌ایم و روند رسیدگی به این پرونده‌ها تقریبا به روز شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان اظهار داشت: 82 واحد تولیدی در استان کرمان در ابعاد مختلف اندازه‌گیری شده‌اند.

رحمانی در بخش دیگری از سخنان خود از ارتقای کیفی تعاونی‌ها در استان کرمان خبر داد و افزود: از طریق توانمندسازی تعاونی‌ها باید اشتغالی ایجاد کنیم که موجب رفاه شود.

وی بیان داشت: 30 تعاونی در استان کرمان طی سال گذشته از محل صندوق توسعه ملی، صندوق کارآفرینی و بانک‌ها تسهیلات دریافت کردند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با اشاره به آسیب‌شناسی واحدهای تعاونی طی سال گذشته عنوان کرد: 3 هزار تعاونی با فعالیت محدود در استان کرمان شناسایی شدند.

رحمانی ادامه داد: بر آموزش و ترویج در استان کرمان تاکید داریم و 70 جلسه ترویج برای تعاونی‌ها طی سال گذشته برگزار شده و 90 هزار نفر ساعت آموزش به تعاون‌گران ارائه شده است.

6

 

وی یادآور شد: هشت مرکز کارآفرینی و 23 مرکز کاریابی غیردولتی در استان کرمان فعال هستند و 120 طرح در کارگروه اشتغال کرمان بررسی و 91 طرح هم مصوب شد.

 

این مسئول یادآور شد: ساختار سازمانی وزارتخانه در نقاط مختلف استان کرمان مصوب شد، گرچه اعتبارات جدید و استخدام جدید نداشتیم.

 

رحمانی بیان داشت: این جشن به منظور تجلیل و تقدیر از کارگران و کارآفرینان نمونه و واحدهای نمونه کشوری برگزار شده است و یک هزار نفر طی سال گذشته در سامانه برترین‌های جامعه کارگری ثبت نام کردند و کارگر، کارآفرینان و گروه کار نمونه از کرمان در سطح استانی و کشوری داشته‌ایم.

 

وی یادآور شد: کارآفرینان برتر ملی و کارگر ملی نمونه از استان کرمان انتخاب شده‌اند و لوح تقدیر خود را از دست رئیس جمهور دریافت می‌کنند.

 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان گفت: بر‌گزاری مسابقات قرآن و انتخاب برترین‌ها، راه‌اندازی هیئت شهدای کارگر، برگزاری 2 هزار و 500 مسابقه ورزش و کسب رتبه‌های کشوری توسط تیم‌های کارگری از جمله اقدامات و موفقیت‌های جامعه کارگری استان کرمان است.

 

رحمانی اظهار داشت: در دو سال گذشته کمیته کارگری و کارفرمایی استان کرمان به عنوان کمیته برتر و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان نیز به عنوان دستگاه برتر در حوزه تکریم ارباب رجوع انتخاب شده‌اند.

7

 

علیرضا رزم‌حسینی استاندار کرمان در جشن بزرگ هفته کار و کارگر و بسیج کارگری در محل تالار برق اظهار داشت: امام خمینی (ره) در چند دهه گذشته اعلام کرد حیات یک ملت مرهون کار و کارگری است.

وی بیان داشت: آموزه‌های اسلامی به صورت جدی و مشخص بر اهمیت کار و تلاش و دسترنج کارگر تکیه کرده است و اگر کسی بیکار باشد، مورد لعنت خداوند است و فردی که بار و زحمت خود را بر دوش دیگری می‌اندازد مورد غضب و لعنت خدا قرار می‌گیرد.

لزوم حفظ حق و حقوق کارگر و کارفرما

رزم‌حسینی با اشاره به اینکه همواره رابطه کارگر و کارفرما مورد چالش دولت‌ها و کشورها بوده است، افزود: رابطه دو طرفه بین کارگر و کارفرما و پیوند این دو باید بر اساس رضایت دو طرفه باشد و کارگر می‌خواهد از شغل خود راضی بوده و آن را دوست داشته باشد و کارفرما هم به دنبال بهره‌وری بالا است.

استاندار کرمان اظهار داشت: رئیس جمهور دولت یازدهم به دنبال مردمی کردن اقتصاد ایران است و اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری شاکله مردمی کردن اقتصاد کشور است.

وی خاطرنشان کرد: مردم در هر منطقه و بخشی از کشور که حضور داشته‌اند نتیجه مطلوب آن را دیده‌ایم ، نسلی که در دفاع مقدس بوده‌ می‌تواند به خوبی در این زمینه شهادت دهند.

استاندار کرمان از شهید منصوری شهید شاخص جامعه کارگری استان کرمان در سال جاری یاد کرد و گفت: شهید منصوری و همه شهدا از متن مردم بوده‌اند و دستوری به میدان نیامده‌اند و به صورت اجباری به جنگ نرفته‌اند ، مردم ما در دوران دفاع مقدس نه تنها فرزندان خود را به جبهه می‌فرستادند بلکه کمک مالی هم می‌کردند و این تجربه‌ها را داریم اما هنوز در مرحله سعی و خطا به سر می‌بریم.

رزم‌حسینی با اشاره به اینکه دولت قصد دارد بر اساس اقتصاد مقاومتی حرکت کند، تصریح کرد: نمی‌توان با سایر دولتها سر جنگ داشت. نظام جمهوری اسلامی نظام صلح و دوستی در دنیا است و مقام معظم رهبری فرمودند: ما با هیچ کشوری درگیر با جنگ نیستیم، اما حق و حقوق خود را دنبال می‌کنیم.

پایداری رابطه دولت و ملت با اطلاع‌رسانی صحیح

وی در ادامه سخنان خود به اولویت‌های استان کرمان در سال جاری پرداخت و خاطرنشان کرد: کارنامه یک ساله خود را در انتهای سال جاری را در معرض قضاوت می‌گذاریم.

استاندار کرمان با تاکید بر اینکه رابطه دولت با مردم با صداقت و اطلاع‌رسانی صحیح، عمیق و پایدار می‌شود، افزود: باید فرهنگ راستگویی و مبتنی بر اصل برائت ترویج شود.

وی بحث آب را اولویت نخست استان کرمان در سال جاری برشمرد و با اشاره به بحران آب در این خطه گفت: طرح همیاران آب استان کرمان به صورت عملگرایانه در حال اجراست و کشاورزان گام‌به‌گام همراه دولت آمدند.

استاندار کرمان بیان داشت: 11 هزار چاه در استان کرمان یک ماه تا 40 روز با همکاری کشاورزان خاموش شد و تا 1.5 متر سطح ایستایی آب بالا آمد و گزارش‌ها با دقت تهیه شد و راست‌آزمایی صورت گرفته است.

آب آشامیدنی کرمان باید سالم باشد

رزم‌حسینی بیان کرد: طرح همیاران آب یک طرح پایدار، همیشگی و تدریجی است و با همکاری کشاورزان برای نجات کشاورزی و به حداکثر رساندن کشاورزی اجرا می‌شود.انتقال آب حوزه به استان کرمان در حال پیگیری است و آب شرب برای مردم استان کرمان باید سالم، استاندارد و قابل‌مصرف باشد.

استاندار کرمان افزود: پروژه انتقال آب از سد صفارود با پیشرفت 60 درصدی در دولت یازدهم کلید خورد و تونل 38 کیلومتری آب مورد نیاز را به فلات مرکزی ایران انتقال می دهد و انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان از طریق این تونل امکان‌پذیر است.

رزم‌حسینی با بیان اینکه باید بافت‌های قدیمی و میراث فرهنگی کشور را احیا کنیم، گفت: این بافت‌ها برای ما پول خلق می‌کند و گردشگران داخلی و خارجی به این مناطق می‌آیند.

وی از آثار تاریخی به عنوان کارخانه‌هایی نام برد که زمینه جذب سرمایه‌گذاران و کارآفرینان را دارند و خاطرنشان کرد: هر گردشگر برای 12 نفر شغل ایجاد می‌کند.

استاندار کرمان از مرمت باغ فتح‌آباد و بازار کرمان طی ماه‌های اخیر خبر داد و افزود: طرح احیای بافت قدیمی کرمان تصویب شده است و طی دو هفته آینده عملیات بازسازی و بهسازی محله‌های قدیمی این شهر کلید می‌خورد.

اجرای پروژه‌های 9گانه 600 میلیارد تومانی در شهر کرمان

رزم‌حسینی یادآور شد: پروژه‌های 9گانه شهر کرمان با 600 میلیارد تومان اعتبار در دولت کلید خورد و در حال اجراست. این طرح‌ها را به صورت جدی دنبال می‌کنیم تا کرمان به منزلت واقعی خود برسد.

وی با اشاره به ارائه ایده مثلث توسعه استان کرمان بیان داشت: مثلث توسعه اقتصادی آمد تا ارکان حکومت را برای تسهیل امر سرمایه‌گذاری پای کار آورد و پیگیری هفتگی برای رفع موانع را انجام می‌دهم.

رزم‌حسینی ادامه داد: سرمایه‌گذار آماده است و مشکلی در این زمینه نداریم، اما باید مسیر کرمان و تهران را به صورت مرتب طی کنیم.

 

وی از بخش سلامت به عنوان یکی از پروژه‌های مهم استان کرمان در سال جاری سخن به میان آورد و ادامه داد: دولت، انقلابی در سلامت به وجود آورد و منابع فراوانی در این حوزه خرج شد، اما در کرمان هنوز رضایتمندی برای مردم و مسئولان فراهم نکرده است و سرمایه‌گذاری در بخش بیمارستانی را دنبال می‌کنیم.

 

استاندار کرمان گفت: صنایع دستی و فرش از کارهایی است که دنبال می‌شود و رونق اقتصادی در صنایع دستی و خوداشتغالی در فرش کرمان را پیگیری می‌کنیم.

بهره‌برداری از پروژه‌های فولاد و مس در کرمان

رزم‌حسینی اضافه کرد: در سال جاری پروژه‌های فولاد و مس به ارزش بیش از 5 هزار میلیارد تومان با بیش از 2 هزار و 500 نفر اشتغال به بهره‌برداری می‌رسد و برخی از این پروژه‌ها در حال تست و مرحله آزمایشی است.

وی تصریح کرد: کارآفرینی با کتاب خواندن و تحصیل دانشگاهی به وجود نمی‌آید و ما در سال جاری تلاش می‌کنیم تا یک هزار کارآفرین جوان را در استان کرمان شناسایی کنیم.

استاندار کرمان افزود: طرح جامع کارآفرینان جوان اجرا می‌شود تا جوانان کارآفرین را شناسایی کنیم و خواهش ما از مردم این است که از دولت تقاضا نکنید در شبکه دولتی برای شما کار ایجاد کند، زیرا تورم نیروی انسانی در شبکه دولت یعنی موانعی برای مردم که نتوانند کار انجام دهند.

لیدرهای اقتصادی در کرمان فعال می‌شوند

رزم‌حسینی تاکید کرد: باید فرهنگ جدیدی به وجود آید که مردم منزلت را در کار شخصی دانسته و دولت را نوکر خود بدانند و اگر دولت از محل مالیات اداره شود، این امر مهم است.

وی با اشاره به اینکه لیدرهای اقتصادی باید در استان کرمان داشته باشیم، افزود: اتاق بازرگانی باید نقش راهنمایی را برای فعالان بخش اقتصادی بازی کند در حالی که این مجموعه به محل برگزاری جلسات دولت و بخش خصوصی تبدیل شده است که خروجی ندارد.

استاندار کرمان اظهار کرد: کارآفرین از هیچ، همه چیز را می‌آفریند و توسعه می‌دهد و هلدینگ تشکیل می‌دهد و خالق کارآفرینی است و هدف این است که بزرگانی چون صنعتی‌ها و ارجمندی‌ها در کرمان شناسایی کنیم که جزو بزرگان اقتصاد جهان بوده‌اند و افرادی را شناسایی کنیم که آمادگی داشته باشند در مسیر مین‌های اقتصادی گام بردارند و شجاع باشند.

رزم‌حسینی اضافه کرد: دنبال ارائه وام بلاعوض به کارآفرینان نیستیم و وام باید با وثیقه و تعهد پرداخت ارائه شود و کارآفرین بداند که باید قسط خود را پرداخت کند.

وی عنوان کرد: لیدرهای اقتصادی باید رصد کنند که کار کارآفرین در چه مرحله‌ای با مشکل مواجه شده است.

رزم‌حسینی با تاکید بر اینکه انتخابات در حوزه دکترین نظامی کشور نقش دارد، گفت: سال جاری سال حساسی است و اگر انتخاب نامطلوبی داشته باشیم، خودمان مقصر هستیم و نباید به گردن دیگری بیندازیم.

وی از مردم خواست تا آگاهانه، عاقلانه و بدون احساسات رای دهند و تصریح کرد: افرادی را انتخاب کنیم که کارآمدی داشته باشند.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه ایران دارای ثروت‌های اجتماعی و مادی است، گفت: اگر اختیارات کافی به متولی استان ارائه شود بسیاری از مشکلات را می‌تواند رفع کند.

رزم‌حسینی تاکید کرد: استان کرمان را با شرایط وحدت‌آفرین در حوزه سیاست، کار، تلاش و کارآفرینی پیش می‌بریم.

در ادامه این مراسم عباس کاربخش دبیر اجرایی خانه کارگر استان کرمان در جشن بزرگ هفته کار و کارگر و بسیج کارگری در محل تالار برق اظهار داشت: جامعه کارگری با دستگاه‌های مختلفی در ارتباط هستند.

8

وی بیان داشت: کارگران باید نسبت به حقوق خود حساسیت داشته باشند و مشکلات را یکی پس از دیگری از جلوی پای خود بردارند تا به حقوق از دست رفته خود برسند.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان کرمان اضافه کرد: در دوره‌های قبل ضررهای زیادی به کارگران وارد آمد و افرادی که کارگر نبودند وبال گردن جامعه کارگری شدند و بر سر سفره آنها نشستند.

کاربخش تصریح کرد: نباید اجازه داد به اموال کارگران دستبرد بزنند و آنها را به غارت برند و از وزیر کار می‌خواهیم، افرادی که به اموال کارگران دسترسی پیدا کرده و آن را غارت کردند را به محکمه بکشانند و حقوق کارگران را از آنها بگیرند.

وی ادامه داد: کارگران هم باید پیگیر حقوق خود باشند و اجازه ندهند افراد غیر بر سر سفره کارگران بنشینند و اموال آنها را غارت کنند.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان کرمان تاکید کرد: بسیج کارگری نام کارگران را زنده کرده است و در راستای اهداف انقلاب اسلامی و کمک به مظلومان کشور گام برمی‌دارد.

کاربخش عنوان کرد: کسانی که دنبال اقتصاد دلالی بودند، دودکش کارخانه‌ها را خاموش کردند و شیشه بانک‌ها دودی شد.

در پایان همایش با حضور استاندار کرمان و معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از خانواده شهدای کارگری، کارگران، گروه های کار، واحدها و تلاشگران نمونه استان کرمان تجلیل شد.

9

10

11

12

13

14

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *