wrapper

دوشنبه, 31 تیر 1398 ساعت 20:54

نگاهی به صنعت سیمان جهان تا سال ۲۰۵۰

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سال ۲۰۵۰ یا همان نیمه قرن حاضر، سالی خواهد بود که تغییرات چشمگیری در حوزه های جمعیتی، زیست محیطی، تکنولوژی، اقتصادی و اجتماعی به همراه خواهد داشت. در این بین صنعت سیمان نیز به عنوان یکی از صنایع استراتژیک و اثر گذار در زندگی انسان امروزی دچار تحولات شگرفی خواهد شد که نگاهی به این تحولات احتمالی میتواند افق های جدیدی را در پیش چشم فعالان و علاقه مندان حوزه صنعت کشور به نمایش بگذارد.


به گزارش سیمان خبر، نیاز بشر به سیمان و بتن برای ایجاد زیرسخت ها و ارتقا سطح زندگی از گذشته تا کنون همواره وجود داشته است و از این به بعد نیز به عنوان یک جزء جدا ناشدنی و مقرون به صرفه در توسعه جهان مورد استفاده خواهد بود.

با وجود پیشرفت های فناورانه در سطح جهان اما نیاز انسان ها به مواردی مانند بیمارستان، جاده، خانه، راه آهن، انرژی (تولید/انتقال)، پل، فروشگاه، فاضلاب ، تاسیسات پساب و سایر زیر ساخت ها وجود دارد و اما گذر زمان راهی خواهد بود برای قدم گذاشتن در حوزه استفاده از سیمان و بتن پیشرفته و بهره مند از تکنولوژی به روز.

آنچه که در این بین حائز اهمیت است و از آن به عنوان مهمترین تغییرات اثر گذار در حوزه صنعت سیمان نیز نام میبرند میتوان به تغییر توازن جمعیت جهان مانند تمرکز جمعیتی در آفریقا و آسیا و انتقال توسعه اقتصادی از غرب به شرق اشاره کرد.

گرم شدن جو کره زمین و افزایش جریمه های انتشار گازهای گلخانه ای، رشد و پیشرفت تکنولوژی در زمینه های انرژی های تجدید پذیر، هوش مصنوعی و واقعیت افزوده در کنار افزایش نرخ رشد شهرنشینی در جهان، همگی از عوامل مهم تغییر طی سال های آتی به شمار می روند.

تغییرات در صنعت سیمان تا سال ۲۰۵۰

در کنار مباحث مذکور، صنعت سیمان در سطح جهان دستخوش تغییراتی خواهد شد که در نهایت نتایجی مانند کاهش مصرف انرژی، کاهش استفاده از کلینکر، کاهش تولید گاز دی اکسید کربن و بهره مندی از سیستم های اتوماسیون و فناوری اطلاعات را به همراه خواهد داشت که در ادامه به شرح ذیل قابل عنوان خواهد بود:

 – افزایش کارایی و سطح خردایش انواع آسیاب های غلطکی مورد استفاده در صنعت سیمان

– تغییرات در طراحی و تکنولوژی بخش های مختلف از جمله پری هیتر، پری کلساینر، و استفاده از فناوری های بازیافت حرارتی که کاهش مصرف انرژی را در فرآیند تولید کلینکر موجب میگردد.

 SK Cement2050 2 98

– تغییر در طراحی سپراتور، سیکلون، فن و مشعل که در نهایت به کنترل گازهای خروجی منجر خواهد شد

– افزایش نقش فناوری های دیجیتال در کنترل و عیب یابی خطوط تولید، تحلیل و مانیتورینگ داده ها (Big Data)

– با توجه به «دیجیتالیزه» شدن پروسه تولید، امنیت سایبری به یکی از الزامات کارخانجات تولیدی تبدیل خواهد شد

– سیستم های خودکار جایگزین نیروهای انسانی می شوند و میزان اشتغال مستقیم نیروهای مستقر در واحد های تولیدی رو به کاهش خواهد بود.

– مهندسین حوزه اطلاعات در کنار مهندسین مکانیک، شیمی و برق نقش پر رنگ تری در تولید سیمان و کلینکر « های تِک» ایفا خواهند کرد.

سیمان و کلینکر «های تِک»

پیشرفت های صورت گرفته در حوزه صنعت سیمان در نهایت موجب تولید سیمان و کلینکر « های تِک» خواهد شد و کارخانجات تولید سیمان با استفاده از فناوری های در حال ظهور مانند سیستم های گرمایش خورشیدی/الکتریکی، فناوری های جاذب کربن، سوخت های جایگزین فاقد کربن، مواد بازیافتی و فناوری های خردایش بهینه میتوانند سیمان هایی با مقاومت و ماندگاری بالاتر در کنار تولید مقرون به صرفه را تجربه کنند.

رشد محصولات پایه سیمانی

به دنبال تغییر در تکنولوژی سیمان، تولید محصولات پایه سیمانی نیز رو به افزایش خواهد گذاشت و صنعت بتن نیز با تولید محصولات جدید مانند بتن های سبک، بتن خود ترمیم، بتن نفوذ پذیر، بتن عایق حرارتی، بتن با قابلیت انتقال نور، بتن شفاف، بتن جاذب کربن و بتن ذخیره ساز برق قطعا عصر جدیدی را تجربه خواهد کرد.

ظرفیت مازاد در تولید سیمان جهان

عواملی مانند مازاد ظرفیت سازی صورت گرفته در تعدادی از کشورهای جهان در حوزه صنعت سیمان، تغییرات جمعیتی از جمله افزایش جمعیت کهنسالان طی سال های آتی، تغییر وضعیت کشورهای در حال توسعه به توسعه یافته گویای این مطلب است که میزان تقضای سیمان تا نیمه قرن حاضر با کاهشی بین ۳۰ تا ۶۰ درصدی روبرو خواهد بود.

در سطح جهان و با توسعه یافتن بسیاری از کشورهای در حال توسعه که ایران نیز یکی از کشورها محسوب می گردد، پروژه ها به سمت نوسازی و بازسازی حرکت خواهند کرد.

در این فاصله با در نظر گرفتن شرایط احتمالی، تعدادی از کارخانجات سیمان جهان به تاریخ خواهند پیوست و یا ناچار به تغییر کاربری خواهند بود.

 

خواندن 142 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 02 مرداد 1398 ساعت 09:13

درباره شرکت

شرکت سیمان ممتازان (سهامی عام) به شماره ثبت 5416 و ظرفیت تولید 3300 تن کلینکر در روز (معادل یک میلیون تن در سال) با هدف تولید سیمان مورد نیاز استان و کشور و اشتغال زایی در سطح استان کرمان، تاسیس شده است.

پس از مطالعات امکان پذیری فنی، مالی و اقتصادی، شرکت تحت شماره ثبت 5416 درسال 1381 تاسیس و کارخانه در زمینی به مساحت 82 هکتار در 40 کیلومتری شمال غرب کرمان دایر شده است.

    Rss icon  mail icon